Embed

Geçtim Karşısına..

Zorla uyandırdım.. Uyanmak istemedi, yorgun ve bitkin olduğunu söyledi.. Dürttüm, sarstım, "kalk" dedim; "kalk".. Bırakmadım rahat etsin, yıllar sonra rahatını bozdum.. Zorla uyandırdım.. Giyindi askeri üniformasını, "Geç karşıma!" dedi.. Geçtim karşısına..

-- Hangi tarihteyiz ?

-- 2013 yılının sonbaharında.. Kışa doğru ilerliyoruz..

-- Neden uyandırdın beni ?

-- Herkes bir şeylerini anlatıyor.. Bazen 'kurtarıcı' oluyorsun, bazen 'diktatör'.. Kimisi 'sarhoş' diyor, kimisi 'kahraman'.. Yaptığın iyilikleri saymakla bitiremeyenler var.. Sonra.....

-- İyilik mi ? Ne iyiliği çocuk.. ? Ne iyilik yapmışım ben ?

-- Devlet'i kurtarmışsın.. Millet'e onur kazandırmışsın..

-- Çocuk, millete-devlete yaptığın hiçbirşey iyilik değildir.. Millete iyilik yapılmaz.. Hizmet edilir ancak..

("Bize büyük iyilikler yaptı" diyordular.. Yaptığı, yapması gereken şeymiş; hizmet etmekmiş.. )

-- Neyi merak ediyorsun çocuk ?

-- Doğumundan sonra olan her şeyi.. Bugün 10 Kasım.. Herkes senden bahsediyor..

-- Ne diyorlar ?

-- Her şeyi.. Kurtarıcılığını, sarhoşluğunu, dindarlığını, dinsizliğini, laikliğini, demokratikliğini, otoriterliğini, çapkınlıklarını, idealist olmanı, milliyetçiliğini, sosyalistliğini, birçok şeyini, kimisi de hiç bir şeyini..

-- Sarhoşum, dindarım, dinsizim, çapkınım; kime ne ?
 

     Gözleri ve kaşları sert bir hâl aldı.. Soramadım bununla ilgili başka şey.. Sustuk biraz..

 

-- Peki ne haldeyiz biz çocuk ?

-- Senden sonra devleti bölmek isteyenlerin başı ile müzakere yapmaya başladık.. Ülkemizin tüm komşuları ile kavgalı haldeyiz.. Senin "Ne Mutlu Türk'üm Diyene" sözün her yerden kaldırılıyor ve neredeyse yasaklanma aşamasına geldi.. Çocuklara okuttuğumuz "Varlığım Türk varlığına armağan olsun" diye harika bir cümlenin geçtiği "Andımız", "ırkçı" söylemler barındırdığı için kaldırıldı.. Ülke olarak ferahladığımızı, dış ülkelere borcumuzun kalmadığını söylüyorlar ama tüketim malzemelerine zam üstüne zam yapılırken, çalışanlara yüzde 2,5 veya yüzde 3 zam yapılıyor.. Hatta geçen sene, bir anne, oğlunu parasızlıktan okutamadığı için intihar etmişti.. Senin tüm meslektaşların, askerler-paşalar, "terör" suçundan dolayı hapishanede.. Tarım ve hayvancılık diye bir şey kalmadığı gibi artık buğdayı bile ithal eder olduk.. Ama güzel şeyler de oluyor.. Senden sonra bir tane dünya güzeli çıkardık.. Bir şarkı yarışmasında birinci olduk.. Futbolda ve basketbolda bir kaç kere Avrupa sahnesinde boy gösterdik.. Hülya Avşar, İbrahim Tatlıses gibi sanatçılarımız var.. Zaten onlar eskiden birbirlerine âşıklarmış.. Güreşte, halterde koşu yarışmalarında birinciliklerimiz var ama son zamanlarda doping kullandığımız çıktı ortaya.. Teknolojimiz yetersiz olduğu için henüz bir uçak veya araba imal edemiyoruz ama Japonlara 'Marmaray' adında bir projeyi yaptırıp, sanki İstanbul'u feth etmişiz, sanki kendimiz yapmışız gibi caka yapıyoruz..
 

-- Çocuk, sus, yeter..! Ben yoruldum..

-- Ama.. ama.. ama benim soracağım bir sürü şey var..

-- Biraz dinleneyim, ben tekrar uyanırım çocuk.. Belli ki uyanmam gerekecek..

 

     Dinlemedi.. Çıktı gitti.. Takip ettim.. Baktım, gözlerini kapattı.. Gözlerini kapatınca, sağ gözünden bir damla indi aşağıya..  Gözlerini tekrar açtı.. Sol elinin başparmağı ile gözündeki yaşı sildi.. Beni gördü..

 

-- İyi geceler çocuk..                dedi.

-- Ben uyumayacağım ki..     dedim..

-- Herkesin uyur olduğu bir yerde sen neden uyanık kalacaksın ki..?  Al, bak, bunlar senin olsun.. :  Bu savaş sırasında vücuduma giren kurşun.. Bu ise yine savaş sırasında kaburgalarımı kırdığım zaman  vücudumu sardıkları sargı.. Bu da soğuk savaşlarda ısınmak için sarıldığım battaniyem.. Bu ise savaş sırasında, aylar boyu giydiğim botum.. Bu da savaşta planlar yaparken kullandığım kalemim.. Bu da savaştan kalma.. Bu da.. Şu da..     Senin bana vereceğin ne var peki ?

 

     Elimi cebime attım.. Savaş kâğıtlarının cebimde olduğunu anladım.. Çıkardım ve O'na doğru uzattım..

 

-- Bu da benim Pokemon kartlarım.. Çok iyi savaşçıdırlar..

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !